DOM Krnov na „2016 Beijing International Band Festival” v čínském Pekingu
Členové Dechového orchestru mladých Krnov, při místní Základní umělecké škole Krnov, se před pár dny vrátili ze země vycházejícího draka, čínského Pekingu. „Beijing International Band Festival“je veliká kulturní událost, která se koná již od roku 2007 a v Pekingu je považována za důležitou mezinárodní událost. V letošním roce se tohoto festivalu zúčastnilo 15 čínských a zahraničních orchestrů, včetně Dechového orchestru mladých ZUŠ Krnov pod taktovkou Luďka Tlacha.
Hlavní myšlenkou uspořádání tohoto mezinárodního výjezdu bylo najít další vhodnou motivaci pro všechny hráče orchestru, a to především pro ty nejmladší. Práce na přípravě byla skutečně velmi náročná, nemluvě o shánění nemalých finančních prostředků. Zde je důležité zmínit, že celá akce se odehrála za významné podpory MĚSTA KRNOV, které je dlouhodobým a největším podporovatelem činnosti DOM Krnov, za podpory MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJE, Ministerstva kultury ČR a celé řady komerčních sponzorů, mezi které patří především firmy Strojírny Kalinowski s.r.o., TOKO Agri a.s., Krnovské opravny a strojírny s.r.o. a spousta dalších menších sponzorů a podporovatelů, kterým všem patří náš vřelý dík!
Pobyt v samotném Pekingu byl pak dosti náročný, zvláště pak v prvních dnech umocněný dalekou cestou z ČR a posunem času o šest hodin dopředu a při cestě domů, díky evropskému posunu na zimní čas, o sedm hodin zpět. Ale vše bylo nakonec vyváženo radostí ze společného muzicírování, kdy orchestr společně s „Majorettes Kynšperk nad Ohří“ absolvoval tři samostatné koncerty a vystoupení na závěrečném ceremoniálu, kde s velkým úspěchem předvedl svoji pochodovou show. Kromě samotného excelentního hraní měli pak členové orchestru možnost seznámit se s krásami, které čínský Peking nabízí, především pak „Náměstí nebeského klidu“, „Zakázané město“, „Letní palác“, „Národní stadion“ a jeho „Ptačí hnízdo“, „Velkou čínskou zeď“. Členové si projeli „Hutong tour“ na rikšách v místních úzkých uličkách, viděli typické obydlí obyčejných „pekiňanů“, užili si nákupy všeho druhu „Xiushui Market“, zažili pravý čajový obřad, viděli výrobu hedvábí, zpracování perel, nefritů a zažili gastronomické ochutnávky mnoha druhů jídel rozličných chutí.
Závěrem lze říci, že všichni jsou po této cestě bohatší o spoustu nevšedních zážitků, nová poznání o exotické zemi, jejíž hospodářský průmysl je ve světě nejvíce se rozvíjející, a o které tak často v posledních dnech slyšíme v mediálních prostředcích. Dozvěděli se o místních zvycích, mentalitě obyvatel, ale také o bohaté kulturní historii a tradicích. Samozřejmě všichni prožili i další nezapomenutelné okamžiky, které si každý odvezl ve svém srdci, protože toto osmadvacetimilionové město má skutečně každému návštěvníkovi co nabídnout.
„Tak zase někdy a někde…ahoj!“
zdroj: DOM Krnov