Svaz dechových orchestrů

České republiky, z. s.

Zábřežský orchestr zabodoval na festivalu v Šanghaji

Zábřežský orchestr má za sebou nezapomenutelných deset dní. Koncem října vystupoval na mezinárodním uměleckém festivalu SBIAF v čínské Šanghaji. Na jeden z nejprestižnějších festivalů Šanghaje byl vybraný čínskými organizátory jako jediné umělecké těleso z České Republiky.

 

A na druhé půlce světa Česku, ani Zábřehu, rozhodně nedělal ostudu. Ba naopak! Organizátory byl na závěrečném ceremoniálu titulován jako jeden z publikem nejoblíbenějších uměleckých těles festivalu. Již nyní se jim hrnou další nabídky na festivaly, například do Mexika, Běloruska, Pekingu nebo USA.

Česká muzika zazněla v divadlech, školách i v ulicích

V rámci svého putování orchestr vystupoval na místních školách, v šanghajských divadlech i na vystoupeních na ulici. „Pro Číňany jsme byli něčím naprosto exotickým. Po každém vystoupení se s námi chtěli fotit, sahat na nás... Z publika svítily displeje telefonů a kamer, na které si naše vystupování nahrávali - to u nás v Česku tak běžné není,“ vzpomíná mladý bicista orchestru Zdeněk Minář.

Zábřežskému orchestru se na koncertech podařilo vytvořit atmosféru, která dle slov samotných organizátorů není v Číně obvyklá. “Vděčíme za to hlavně také našim skvělým zpěvákům Elišce a Davidovi, kteří dokázali rozpohybovat nejeden divadelní sál,” míní kapelník Lubomír Vepřek.

S orchestrem si zazpívalo také publikum, když se z dechových nástrojů začaly linout tóny dvou čínských populárních skladeb Motherland a River, které si pro Číňany orchestr nacvičil.

Nejvíce fanoušků na jednom místě hráči zažili na průvodu šanghajskou čtvrtí Baoshan, kde podél silnic hlasitě podporovali “Zábřežáky” statisíce fanoušků s českými vlaječkami. Další miliony lidí se dívaly na muzikanty z obrazovek svých televizí.

Moravský kroj v šanghajském muzeu umění

S pořadateli jednotlivých koncertů, starostou Baoshanu a lidmi, kteří se o orchestr starali si “Zábřežští” vyměnily dary. „Snažili jsme se, aby předávané balíčky obsahovaly produkty a materiály z Olomouckého kraje a Zábřežska, abychom jim přiblížili náš region a třeba je i trochu motivovali k cestě k nám“, míní Vepřek.

Třešničkou na dortu bylo potom předávání krojů. Poslední den si čínští organizátoři se uměleckými uskupeními vzájemně vyměnili kroje. “My jsme dostaly čínský a ten náš, moravský, je nyní vystavený v šanghajském muzeu umění,” dodává dirigent DO ZUŠ Zábřeh, zatímco vytahuje z dárkové tašky krásné dámské šaty čínského střihu.

Zážitky, na které se nezapomíná

Přestože muzikanti téměř každý den koncertovali, nebylo to jen o hraní. Poznali zblízka také spoustu zajímavých míst Šanghaje a blízkého okolí.

K největším zážitkům pro většinu hráčů patří čínská akrobatická show, plavba noční Šanghají, nejstarší vodní město Zhouzhuang nebo výhled z 88. patra mrakodrapu Jin Mao. Výzvou bylo přivykání jiné stravě, ale také způsob, jak jídlo jíst. Bez dřevěných hůlek by se totiž v Šanghaji jen tak nenajedli.

Nové zahraniční vazby

Účast na čínském festivalu přinesla orchestru nová přátelství se zahraničními uměleckými tělesy. Do budoucna plánují spolupráci se soubory z USA, Mexika, Číny a Itálie. V jednání je například účast čínského a italského souboru na festivalu Hudba bez Hranic, který orchestr organizuje v Dolních Studénkách.

Co bude dál?

Celá akce by se nemohla uskutečnit bez finanční podpory Olomouckého kraje, města Zábřeh, ZUŠ Zábřeh, ale také sponzorů, kteří ať už hmotně nebo finančně přiložili ruku k dílu při shánění téměř milionového rozpočtu na cestu.

Festivalem v Číně to však nekončí. Jen co se muzikanti vrátili, nabití novou energií, pilně cvičí na sérii adventních koncertů po regionu. Pomalu je také čas začít s přípravami na Hudební ples, který orchestr každým rokem pořádá. Ročník 2016 bude tématicky v asijském stylu. Nenechte si tyto akce ujít!