Svaz dechových orchestrů

České republiky, z. s.

Velký dechový orchestr Němčice nad Hanou navštívil Španělsko

V termínu od 7. 10. do 12. 10. 2014 proběhl ve španělském městě Malgrat de Mar 15. ročník Mezinárodního hudebního festivalu za účasti jedenácti orchestrů z Polska, Itálie, Švýcarska, Německa, Španělska a také České republiky, kterou poprvé reprezentoval Dechový orchestr mladých ZUŠ Němčice nad Hanou.

Festivalu, jehož součástí a do jisté míry také vyvrcholením byla soutěž, se mohly zúčastnit pouze amatérské soubory. Ty byly rozděleny do čtyř kategorií - na koncertní dechové orchestry, tzv. „show marching bandy“, mažoretkové skupiny a folklórní taneční soubory.

Odbornou porotu pro kategorii koncertních dechových orchestrů zastoupili členové světové hudební asociace FIBM, která festival zaštítila. Byli jimi Josef Ratajczak a Donald Vandoninck z Belgie a Mike Townsend z Kanady. Ve výše jmenované kategorii soutěžil také Dechový orchestr mladých z Němčic nad Hanou, který získal třetí místo ve zlatém pásmu a umístil se tak za druhým nejlepším orchestrem z Polska a vítězným ze Švýcarska. Také sestavení repertoáru podléhalo soutěžním pravidlům, na jejichž základě měly orchestry prezentovat jednu věc příznačnou jejich národní hudební kultuře, druhou koncertního charakteru a třetí vybrat ze stylu populární hudby. Dirigent Jindřich Novák tak vsadil na skladby – Slovácký tanec (František Maňas), Nostradamus (Otto M. Schwarz) a You're Such A Good-Looking Woman (Michael Edward Hazlewood). První jmenovaná skladba zaujala zejména kanadského porotce, který velice kladně ohodnotil její interpretaci.

V době, kdy orchestr odjížděl do Španělska, ukázal podzim poprvé svou chladnější tvář. V mnohých členech to vyvolalo, ohledně počasí v Katalánsku, zbytečnou obavu. A tak každý, kdo si přibalil plavky jistě nelitoval. Volné dny pak všichni hráči spolu s vedením orchestru trávili u moře a ve spojení s velice kvalitním ubytováním a výtečnou stravou si člověk ani nepřipouštěl, že někde ve středu Evropy ho po návratu čeká chladné a deštivé počasí. Organizace doprovodných programů festivalu proběhla bez problémů a orchestr se tak před samotnou soutěží mohl dvakrát představit při pochodové přehlídce a jednou své umění prezentovat i formou koncertu. Snad jediným nedostatkem byla absence prostor, kde by se muzikanti mohli společně sejít a vytvořit si vlastní formu společenského večera, jak bývá dobrým zvykem. Ovšem dva večery strávené u moře při zpěvu a za doprovodu „španělky“ splnily svou společenskou funkci na výbornou.

Nakonec je nutné snad jen dodat, že všichni členové orchestru společně s dirigentem do soutěžního vystoupení šli s plným nasazením a to nejen po stránce muzikantské, ale taky té organizační. Při návratu domů pak mohl být každý se svým výkonem náležitě spokojen.

Mgr. Jitka Hanáková, členka DOM