Svaz dechových orchestrů

České republiky, z. s.

Harmonie Šternberk oceněna Olomouckým krajem

Převzato z tiskové zprávy:  http://www.kr-olomoucky.cz/kraj-rozdal-ceny-v-oblasti-kultury-za-rok-2013-aktuality-2960.html#.U0eDevMnpXY.facebook

Na slavnostním večeru moderovaném Markem Ebenem byly včera (9.4.2014) rozdány Ceny Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury za rok 2013. O jejich udělení rozhodla krajská samospráva, výjimkou byla cena veřejnosti, v níž hlasovali sami občané.

 

Převzato z tiskové zprávy:  http://www.kr-olomoucky.cz/kraj-vyhlasi-ceny-v-oblasti-kultury-aktuality-2927.html

CENY OLOMOUCKÉHO KRAJE ZA PŘÍNOS V OBLASTI KULTURY 2013

Cena za výjimečný počin roku v oblasti umění – oblast hudby

Dechový soubor Harmonie Šternberk, úspěchy na mezinárodních soutěžích dechových orchestrů

Soubor byl založený v 50. letech minulého století, první vystoupení v roce 1957. Od roku 1998 přichází nový dirigent Petr Ciba, ředitel ZUŠ Šternberk. Soubor má 60 členů, je zaměřený především na interpretaci skladeb tzv. symfonické dechové hudby, transkripce klasických skladeb, muzikálových, filmových i populárních melodií nejrůznějších žánrů. Věkový průměr souboru je 20 let. Účastnil se na světové soutěži dechových orchestrů „World Music Contest“ konané každý čtvrtý rok v holandském Kerkrade. Soutěž je považována za neoficiální mistrovství světa ve hře velkých dechových orchestrů a za nejprestižnější svého druhu na světě. Orchestr byl vybrán na tuto soutěž již podruhé (poprvé v roce 2009), v roce 2013 zde získal zlatou medaili s vyznamenáním, to je nevyššího ocenění, jakého lze na této soutěži dosáhnout. Byl také úspěšný na „Mezinárodní soutěži dechových orchestrů Ostrava 2013“. Tato se soutěž se pořádá každý druhý rok a je v současné době nejvýznamnějším podnikem tohoto druhu v České republice. Orchestr zde získal zlaté pásmo, vítězství ve své kategorii i absolutní vítězství v celé soutěži.