Svaz dechových orchestrů

České republiky, z. s.

Aprílový koncert DO ZUŠ V.Ambrose Prostějov

7. dubna 2014

Opět po roce ovládla sál čelechovické sokolovny muzika největšího prostějovského hudebního tělesa. Dechový orchestr ZUŠ Vl. Ambrose sem zavítal s repertoárem, který nacvičil při příležitosti oslav svých desátých narozenin. Na své nástroje zahrálo téměř šest desítek muzikantů, představila se i celá řada skvělých zpěváků. Jejich řady pak poslední dubnovou neděli rozšíří i slavná zpěvačka Bára Basiková. Moderátorem celého odpoledne byl Roman „Pytlík“ Doležal.

Samotnému koncertu předcházelo vystoupení žáků místní základní školy. Na výkonu některých z nich bylo znát, že jde o jejich první políbení před zaplněným sálem. Samy děti pak milým způsobem vzdaly hold muzikantům prostějovského orchestru, když při svém posledním výstupu na pódium nakráčely s dechovými nástroji vyřezanými z papíru. Následně předvedly choreografii, která dala vzpomenout na legendární kapelu Laura a její tygři v dobách její největší slávy...

Zatímco loni si prostějovský orchestr pro své posluchače připravil skladby Bedřicha Smetany či britské zpěvačky Adele, letos vedle klasiky převládly zejména melodie českých i zahraničních muzikálových tvůrců.  V programu tak zazněly například hned dvě písně od Ondřeje Soukupa, které napsal pro muzikál Johanka z Arku.

Orchestr pod vedením Rudolfa Proseckého v Čelechovicích mimo jiné opět dokázal, že bravurně zvládne zahrát originálně zaranžované písně snad z kterékoliv hudební oblasti. Jedním z nesporných vrcholů celé akce se tak stala píseň Africa od americké rockové skupiny Toto. „Na aprílové koncerty se rozhodně vyplatí chodit každý rok. Orchestr k nám po každé dorazí s úplně novými skladbami a často i v dosti odlišném složení. Mají můj obdiv, že to vždy všechno zvládnou nazkoušet. Organizace takového množství lidí musí být nesmírně náročná,“ prohlásila jedna z pravidelných účastnic akce.

Pokud jste koncert v Čelechovicích náhodou propásli, budete mít brzy šanci na něj zavítat také v Prostějově. Už v neděli 27. dubna od 17.00 hodin se orchestr představí v Městském divadle s vystoupením nazvaném Most přes minulost. Stane se tak v rámci oslav ke 100. výročí založení radnice města Prostějova. V programu nazvaném podle jedné ze skladeb Ondřeje Soukupa se jako host představí Bára Basiková. Právě zpěvačka s dlouhodobými vazbami na Prostějovsko již dlouhá léta ztvárňuje hlavní roli v úspěšném muzikálu Johanka z Arku.