Svaz dechových orchestrů

České republiky, z. s.

Harmonie Šternberk opět ve Schladmingu

Ve dnech 10. – 13. července 2014 se studentský dechový orchestr Harmonie Šternberk zúčastnil 17. ročníku mezinárodního festivalu Mid Europe v rakouském Schladmingu. Pozvání pořadatelů na tento prestižní evropský festival dechové hudby obdržel šternberský orchestr již potřetí, v minulosti se zde Harmonie prezentovala v letech 2007 a 2012. Letošního festivalu se zúčastnilo celkem 32 hudebních souborů (z toho 28 velkých dechových orchestrů), a to jak z Evropských zemí, tak i ze zámoří (USA, Japonsko, Tchaj-wan). Českou republiku zde tentokrát reprezentovaly hned dva velké dechové orchestry – kromě Harmonie Šternberk také Symfonický dechový orchestr Májovák Karviná.

Šternberský orchestr se představil celkem třemi koncerty. Během čtvrtečního večera vystoupil na tradiční show „Late Night“, v pátek v rámci série „Open Air“ koncertů na schladmingském náměstí a v sobotu se svým závěrečným a nejnáročnějším koncertem v hale Congress Schladming, která bývá takřka bez výjimky vyhrazena pouze orchestrům, prezentujícím umělecky hodnotnou symfonickou dechovou hudbu. Harmonie zde mj. provedla Pochod ze Symfonických metamorfóz Paula Hindemitha či kompozici Jamese Barnese Escenas de los Aztecas, přičemž ve svém programu připomenula také rok české hudby, a to interpretací skladeb Antonína Dvořáka (Slovanský tanec č. 1) a Bedřicha Smetany (Polka a finále z opery Prodaná nevěsta).

Pro úplnost je třeba dodat, že festival Mid Europe ve Schladmingu nebývá jen přehlídkou zúčastněných orchestrů, ale v jeho rámci se pravidelně konají také doprovodné akce v podobě výstav a workshopů. K těm letos nejvýznamnějším patřil mistrovský kurz amerického dirigenta Kevina Sedatolea, několik workshopů (reading session) prof. Johanna Mösenbichlera, saxofonové workshopy či již tradiční projekt mezinárodního mládežnického dechového orchestru (WYWOP), včetně jeho závěrečného koncertu.

Všem členům našeho orchestru touto cestou upřímně děkuji za kvalitně odvedenou práci v přípravě i na samotném festivalu. Jsem přesvědčen o tom, že vysoká umělecká úroveň, kterou se ve Schladmingu prezentovaly oba české orchestry, byla nejen výbornou reprezentací České republiky, ale přispěla i k celkové kvalitě letošního festivalu.

 

Petr Ciba,

dirigent Harmonie a ředitel ZUŠ Šternberk